Üdvözöl a(z) SZLOVÁKIAI MAGYAR ÍRÓK TÁRSASÁGA!
Hungarian Slovak 
 FŐOLDAL | TAGJAINK | ALAPSZABÁLY | TISZTSÉGVISELŐK | DÍJAINK | ELÉRHETŐSÉGEINK | SZPONZORAINK |
Opus - szlovákiai magyar írók folyóirata
Arany Opus Díj - főoldal
Jócsik Lajos-breviárium
Díjazottak
Szociális Alap
Opusonline
Szolgáltatások
· Híreink
· Rovatok
· Irodalomórák
· Rendezvények
· Pályázatfigyelő
· Kritikák
· Köszöntők
· Könyvajánló
·Fiatal Írók Köre
· Fiatal Írók Rovata
· Arany Opus Díj
· Jubilánsok
· Hazai magyar Lap-és Könyvkiadók ajánlata
· Képgaléria
· Emlékhelyeink
· Rólunk írták
· Hírek archívuma
· Linkajánló
· Keresés
· Jelentkezési lap
·Választmányi határozatok
Naptár
Március
Vas Hét Ked Sze Csü Pén Szo
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
Szavazás
Mit gondolsz a weboldalunkról?

Nagyon jó!
Elég jó...
Nem elég jó...
Nagyon rossz!



Eredmények
Szavazások

Szavazat 32991
Linkajánló
 Rólunk írták: Tudósítás a IX. Fiatal Írók Táboráról

Rólunk írták
Irodalmi másnapok fiatalokkal

Új Szó, 2007. 08. 02.

Lukanénye. A Szlovákiai Magyar Írók Társasága Lukanényén rendezte meg soros, immár kilencedik nyári táborát. Az előadások helyszínéül ebben az évben is Nozdrovicky István borospincéjének tágas terasza szolgált.


     Az első este a házigazda kínálta és mutatta be saját készítésű, minőségi borait, majd Egy emberélet kincsei címmel az érsekújvári Csemadok helyi szervezete Verszuhatag irodalmi körének műsora volt hallható.

     Hizsnyai Zoltán, a Szlovákiai Magyar Írók Társasága titkára, aki egyben a tábori ügyintéző és programfelelős tisztet is betöltötte, meghirdette a Katzenjammerdalnok-versenyt, melynek nyertese Z. Németh István lett szellemes szerzeményével.

     Másnap reggel nagy melegben indult útnak a társaság, hogy megtekintse a csesztvei Madách Imre Emlékmúzeumot. A 19. századi nemes kúriában található tárgyak egy része a Madách család tulajdona volt, egyebek között itt látható Az ember tragédiája szerzőjének bölcsője és íróasztala is. Az épületet körülvevő csodálatos park természetvédelmi terület, melynek dísze a több száz éves, három törzsű krími hársfa. Ezután Balassagyarmat következett, ahol a millennium évében létrehozott Madách- és Mikszáth-emlékszobát lehetett alaposan megszemlélni.

     A délutáni szieszta után Barabás Zoltán nagyváradi költő tartott felolvasást, témája a másnaposság volt, ezt követte Juhász R. József beszélgetése a százhúsz éve született Kassák Lajosról. Érdekességként megtekinthető volt egy hatvanas években készült filmarchívum a hatalmas életművet maga után hagyó Kassákról. A társaság nagy érdeklődéssel várta Jevgenyij Griskovec Hogyan ettem kutyát? című monodrámáját Gál Tamás színművész előadásában és Czajlik József rendezésében. A tehetséges, fiatal színészt nézve és hallgatva, mindenki elhitte, hogy tengerész volt a csendes-óceáni flottánál, még annak is hihető volt, aki nem volt katona. A monodrámával szemben táplált esetleges negatív élmények mindenkiből elszálltak, és vastapssal köszönték meg az előadást.

     Az éjszakába nyúló előadás után Cserna Szabó András és Darida Benedek Jaj a legyőzötteknek, avagy süssünk-főzzünk másnaposan című könyvének bemutatója következett. A könyvben a szerzők sokféle másnapot különböztetnek meg. Ez a könyv a macskajaj regénye, benne ötvenkét recepttel, és ajándék hányós zacskóval. Beszélgetőtársuk Juhász Katalin volt.

     A harmadik nap laza beszélgetéssel kezdődött. Hizsnyai Zoltán bemutatta a könyvhétre megjelent Szlovákiai magyar szépirodalom 2007 című antológiát, ebben társa volt Grendel Lajos, aki a kötetben található verseket válogatta. Ezt követően a Pegazus pályázat helyezettjei olvasták fel műveiket, ízelítőt adva tehetségükből. A laza beszélgetés Hodossy Gyula a Szlovákiai Magyar Írók Társasága elnökének beszámolójával folytatódott, aki ismertette a társaság tevékenységét.

     Első ízben jártak Szlovákiában Balázs F. Attila romániai vendégei, név szerint Adina Ungur, Ion Cristofor és Dinu Virgil. Beszélgetőtársként és fordítóként jelen volt Bréda Ferenc és Márkus Barbarossa János is. Érdekes, tanulságos beszélgetés vette kezdetét, a jelenlévők, élükön Grendel Lajossal, számtalan kérdést tettek fel a román irodalommal és az ottani irodalmi élettel kapcsolatban. Ez volt az első alkalom, hogy még a vacsorát is kihagyta volna minden jelenlévő, csakhogy a beszélgetés tovább folytatódjon. Kompromisszum született, mégpedig, hogy a vacsora után folytatódik az elkezdett disputa. És folytatódott, ugyanolyan lelkesedéssel, mint az első részben. A román költők mintegy ajándékként verset írtak Lukanényéről, ezeket helyben magyarra fordították, és felolvasták a közönségnek és a lukanényei polgármesternek, Kuzma Zoltánnak, aki második alkalommal nyújtott segítséget abban, hogy a településen valósulhasson meg az összejövetel. A helyi citerazenekar tagjai a közel másfél órás csúszást nem vették sértésnek, türelmesen várakoztak, hogy megajándékozhassák, majd elbúcsúztassák a vendégeket magas szintű, élvezetes előadásukkal.

Nagy Erika


Az írótábor képekben



 
Kapcsolódó linkek
· Több hír: Rólunk írták
· Több hír: szmit


Legolvasottabb hír ebben a rovatban:
Rólunk írták:

Vida Gergely kapta a Madách-díjat

Hír értékelése
Értékelés: 2.33
Szavazat: 3


Értékeld ezt a hírt:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

Parancsok

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

Ehhez a hírhez nem lehet hozzászólni.




Web site powered by PHP-Nuke
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2005 by me.


Oldalkészítés: 0.13 másodperc