| Fiatal írók rovata: Balogh László versei (mentor: Z. Németh István) |
LÉGY A MÚZSÁM!
Légy a múzsám! Adj nekem ihletet! S máris rímekbe szállhat feléd a verselet. Szóljon szívből a dal, bár énekelni nem tudok, Egyszerű ceruzámmal verssorokat faragok. Légy a múzsám! Most kérlek újra, Hisz nagy szükségem van az igaz szóra. Kell, mert nekik is volt: Adynak Lédája Petőfi Júliája, Csokonai Lillája. Légy a múzsám! Harmadszor mondom! Segíts, és életem máris el nem rontom! Újra élek majd, s írom a versemet, Nevethetek, és semmi sem szegi a kedvemet! Volt mát múzsám. Én nem adtam rá okot, De nem érdekeltem, szó nélkül otthagyott Ezt mondta: A költők sorsa ez, megérdemelte; Miért irkált emez? Sajnálom! Csak ennyit mondhatok, Kinek tetszem, kinek ocsmány vagyok. Te aminek látsz, csinálj velem úgy, Múzsám lehetnél, de ha nem, ne sirass amúgy.
ÁRNYÉK A sárga falon egy árnyék, Egy árnyék, ami kettőnké. Enyém s Tiéd. Újra együtt, újra Veled. Felnézek az égre, ahol már Könnycseppeket ereszt a nyár. Elment a nyár, elment a madár, De Te nem mentél el, itt maradtál. Hozzád bújok hogyha, jön a tél, Hisz régi emléked még bennem él. Milyen jó veled, csak ennyi jut eszembe, S csak Te tudod egyedül, hogy mi jár a fejembe. Tudom, így hamar elmegy a tél, S helyette visszajön a nyár. És a sárga falon újra egy árnyék, Ki másé? Mint az enyém s Tiéd.
A TÚLSÓ PART Megsúgták nekem, hogy a túlsó part létezik, S majd e fiatal lélek felhőn érkezik. Élvezem, ahogy suhanhatok, mint egy madár, Aki sok tanulás után, szabadon kószál. A part másik felén felhőket kergethetek - Szerelmemmel, együtt élhetek, Hol csak béke, és nyugalom lesz, S a felhőn nyugodtan nyugovóra térhetek. Ezen a helyen szivárványt fonnak a tündérek Pont úgy, mint Petőfi híres nagy költeményében. És az én kedvesemmel leszünk a királyok és királynék, Hatalmuk csak jót, nyugalmat és békét ígér. S majd hazarepülök, amikor felhőm megerősödött, Hazafelé menet, a régi világra gondolok Titkon remélem, hogy a világ megváltozott De ha nem, újra visszarepülök.
ÉRINTS MEG! Érints meg még egyszer, utoljára, De tiszta szívvel, s ne csupa bánattal, Hallhassam, hangod selymét utoljára, Mert elmegyek, a hajnal hasadtával. Hogy hova? Kérlek, ne kérdezd! Elmegyek, s tán vissza se térek. Hogy miért? Kérlek még egyszer, Ne kérdezz, csak érints meg! Zengi dalát a fiatal pacsirta, S virul a fű a felkelő napban, A fűzt a szellő lengeti, Így próbál a napnak bókolni. Az utolsó érintéseddel a szívemben, Útnak indulok a szellős reggelen, Szeretnék még egy legeslegutolsó érintést, Szeretném hallani utoljára hangod selymét. Tudnom kell, hogy örökké szeretsz-e, Tudjam, érdemes lesz-e visszatérnem, De ha elfelejteni készülsz, kérlek, közöld, Én ott maradok, az utolsó érintéseddel együtt.
Balogh László verseiről
László, az elküldött verseidből arra következtetek, hogy nagy hatással volt rád a XIX. század költészete. A tanórákon hallott-olvasott lenyűgöző szépségű versek bizony sok fiatal lelkét megérintik, nem csoda, ha sokan közülük megpróbálnak hasonlóakat világra hozni. Miért is ne, hiszen látszólag minden kellék adva van hozzá: akad múzsa, ihlet, egyszerű ceruza is megteszi (bár sokan a laptopra esküsznek), s máris szólhat a dal. Ám, mielőtt könnyelműen „a húrok pengetésihez” kezd az ember, nem árt, ha formai és tartalmi dolgokat is megfigyel a versekben. Kezdjük a formaiakkal. Ha már kötött forma, a verssorok szótagszáma megegyezik. Meg kell, hogy egyezzen. Te erre sem ügyelsz, hol 10, hol 13, hol 14 a szótagszám, így aztán ritmusról sem beszélhetünk. A másik a dolog a rímképlet, amit a versben végig be kell tartani. Már alapiskola harmadik osztályában megismerkednek a gyerekek a páros rímmel, a keresztrímmel, a bokorrímmel, és a későbbiekben ezen tudásuk csak gyarapszik. A te rímelésed, mint egy rossz óra, össze-vissza jár (az Árnyék című vers első és utolsó versszaka például sehogy sem rímel). És ha már a rímekről esett szó, nálad a szó végén nem a szavak csengenek össze, csupán a végükön a ragok, vagy még azok sem. A formánál persze sokkal fontosabb a tartalom. Ugye, te sem gondolod komolyan, hogy az „Elment a nyár, elment a madár, / De Te nem mentél el, itt maradtál”, „hamar elmegy a tél, / S helyette visszajön a nyár”-féle és hasonló sorok bárki számára is versként, líraként értelmezhetőek? Ha jól megfigyelted, az általad tanult-olvasott versek is (bármelyik században is írták őket) azért többet mondta puszta megállapítások (közhelyek) felsorolásánál… A szövegeidben is megemlített Petőfi, Csokonai után ismerd meg a XX. század költészetét is, juss el egészen a kortárs alkotók műveihez, majd hagyd a béklyóba kötő kötött formát, az egyszerű ceruzád cseréld le modern golyóstollra, s olyan gondolatokat vess papírra, amelyek egyediek, maiak, csak rád jellemzőek, elgondolkodtatóak, meghökkentőek. Z. Németh István
|
|
|
|
| |
Kapcsolódó linkek | |
Hír értékelése | |
Parancsok | |
|